Photoshop Dosyaları Arasında Katman Kopyalama

Bu yazımızda açık olan photoshop çalışma dosyaları arasında katman kopyalama (aktarma) işlemini öğreneceğiz. Bu işlem bizlere çok kolaylık sağlayan bir yöntemdir. Mesela renk katmanı, çizim katmanı veya istediğiniz herhangi bir katmanı diğer çalışmaya kopyalama yapabiliriz. Hem yeniden oluşturma zahmetinden kurtulmuş oluyoruz, hemde zaman kazanmış oluyoruz.

Yukarıda photoshop da açılmış iki dosya ve aktif olan dosyayı görüyoruz. Açık olan photoshop dosyasındaki renk katman larını diğer dosyaya kopyalama yapalım. Aşağıdaki sıra ile işlemleri yapalım.

1- Kopyalamak (aktarmak) istediğimiz katmanı seçiniz.(Örnekte renkler katmanlarından hangileri lazım ise onları seçeriz.)

2- Seçtiğiniz katmanlara sağ tıklayınız ve “Duplicate Layer” ı tıklayınız…

Photoshop-çalışma-dosyaları-arasında-kopyalama-yapmak-icin-duplicate-layer-seciniz

3- Karşımıza gelen arayüzden kopyalamak (aktarmak) istediğimiz çalışma dosyasına seçiniz ve “OK” tıklayınız. İşlem bitmiştir. İstediğimiz katman veya katmanları istediğimiz dosyaya aktarmış olduk. (NOT: Örnekte 3 katman seçtiğimiz için katmanların adlarını değiştirmemize olanak vermedi. Eğer tek katmanı kopyalamak isteseydik adını da değiştirebilirdik. Aynı dosya da “Duplicate Layer” işlemi yapabiliriz. )


Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

One Response

  1. aysel 6 Haziran 2023 Reply

Leave a Reply