HTML Başlık Etiketleri

HTML Başlık Etiketleri Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Html Başlık Etiketleri, web sitelerinde yazı yazarken başlıkların yazımında kullanılır. Nasıl bir kitap da veya kağıt üzerinde yazılı eserlerde başlıklar kullanıyorsak web sitelerinde de aynı mantık vardır. Konunun ana başlığını en büyük yazı boyutunda ve yazı içindeki başlıkları biraz daha küçük yazı boyutunda yazıyorsak web sitelerinde de aynı şekilde olur.

Bir web sitesinde ana başlığımızı en büyük yazı boyutu veren etiket ile yazarız ve ara başlıkları da büyüklük sırası ile ona uygun büyüklükteki etiket ile yazılır. Html başlık etiketleri <h1> den başlayıp <h6> a kadar sıra ile devam eder. <h1> etiketi yazı boyutu en yüksek büyüklüğe sahiptir, sırası ile küçülerek devam eder, <h6> en küçük yazı boyutuna sahiptir ve bunlarla oluşturulan başlıklar bold(yani kalın) olarak oluşturulur. Aşağıda html başlık etiketlerinin kodlar ile yazımı ve bizlere görülen web sitesindeki sonucu görülmektedir.

Not: Sitemize mobil den giriş yapıyorsanız hem kod kısmı hemde web sayfasında sonucu yanyana göremeyebilirsiniz. Örnekteki üst kısımda “HTML” yazan butona bastığınızda kod kısmını “Result” butonuna bastığınızda web sayfasındaki sonucunu görürsünüz.

See the Pen mYWWvW by zekeriya (@mutluzekeriya) on CodePen.

NOT: Neden html başlık etiketlerini kullanıyoruz? diye soru aklınıza gelebilir. Başlıklarımızın hepsi başka etiketler (örneğin <p>, <span> vb..) ile de yazılıp büyüklüğü rahatlıkla Css ile de düzenlenebilir. Ama burada HTML kodlarını tarayıcılar ve arama motorları okurken bizim yazdığımız etiketleri okuyarak yazımızda başlık var mı yok mu o şekilde tespit etmiş oluyor. Yani sadece başlıklarımızı boyutu için değil tarayıcıların ve arama motorlarının da anlaması bizim için önemli. Burada aklınıza şu soru gelebilir:”Tarayıcıların ve arama motorlarının bizim sitedeki başlıkları okuyup anlamasının önemi nedir?”. Arama motorlarında bir kelime veya cümle arattığınızda yazı içindeki başlıklardaki kelimeler ve yazı içindeki kelimeleri tarayarak sizin önünüze uygun web sitelerini çıkarıyor. Yani web siteleri için önemli bir durum. Her site en üst sıralarda çıkmak ister. Bunun için sitelerde başlık için etiketler kullanılır.

Html Başlık Etiketlerini Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

html başlık etiketleri başlık hiyerarşisi
  • Bir kitap da veya yazı da bir ana başlık ve sırasına göre alt başlıklar uygun bir şekilde kullanıldığı gibi web sitesinde de aynı mantıkta olmalıdır. Yandaki resimdeki gibi başlık hiyerarşisine uygun bir şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Bir yazıda nasıl bir tane ana başlık var ise web sayfasında bir tane ana başlık kullanılmalı yani bir tane <h1> etiketi kullanılmalıdır.
  • <h2> etiketi de en fazla 4 kez kullanılması genel olarak tavsiye edilendir. Tabi burada yazınızın uzunluğu da önemli bir etkendir. Kısa bir yazıda iki tane <h2> etiketi kullanılabilir. Yazının uzunluğuna göre değişir.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere…

Leave a Reply