Github Nedir? Git Uzak Depo Komutları Nelerdir?

Arkadaşlar bu yazımızda github nedir ve github kullanırken en çok kullandığımız komutları örneklerle anlatacağız. Eğer git hakkında bilginiz yoksa öncelikle Git Nedir Yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz. Çünkü öncelikle git bilinmesi gerekiyor.

Github, en kısa tanımla uzak depodur. Yaptığımız projeleri bilgisayarımızın ( local ) haricinde bir yerde saklamak için kullandığımız yerdir. Eğer büyük bir projemiz veya uzun süreli bir proje yapıyorsak, bazen bilgisayarımızda olabilecek arızalardan dolayı hardiskimizdeki verilerimiz silinebiliyor. Bu gibi durumlarda projelerimizin bilgisayarımız ( local ) haricinde de bir yerde saklamak büyük avantaj sağlıyor.

Bundan dolayı projelerimizi github, gitlab gibi vb. uzak bir depo da saklamak önemlidir. Biz bu yazımızda github ı anlatacağız…

Bilgisayarımızda yaptıgımız projeyi ilk olarak git ile localrepo alırız ve daha sonra github a göndeririz. Gerekli kodlarımıza başlayalım.

İlk olarak staging area ve localrepo ya kayıt için gerekli komutlar:

$ git add . 
$ git commit -m "proje baslangic"

Daha sonra uzak depoya bağlantı kurmak ve proje dosyalarını uzak depoya gönderme komutları:

$ git remote add origin https://github.com/GithubHesabınız/Projemiz
$ git push -u origin master 

Yukarıdaki kodlar ile projemizi github göndermiş olduk. Eger tek branch kullanıyorsak branch adını belirtmeden de gönderebiliriz. Aşağıdaki gibi:

$ git push 

Github dan projeyi dowland veya clone edebiliriz. Dowland etmekle clone arasındaki fark ise clone git içerikleriyle birlikte kopyalamasıdır. Download etmek için download tıkladığınızda inecektir. Clone yapmak için aşağıdaki kodları kullanırız:

$ git clone https://github.com/GithubHesabınız/Projemiz

Eğer uzak projemizde github üzerinden bir değişiklik yapmışsak ilk önce github daki değişikliği projemize almamız gerekir. Daha sonra projemizde local de değişiklik varsa onu gönderebiliriz..

$ git fetch // Uzak depodan almak için
$ git merge // local dekini göndermek için. Birleşmiş olur.

Tek satırla ile de yapabiliriz:

$ git pull // Tek satır kod ile birleştirir.

Eğer local deki dosyalarımızı daha önce gönderdiğimiz uzak repo dan başka bir uzak repo ya göndermek istiyorsak ilk olarak daha önce bağlandığımız uzak repo ile bağlantımızı kaldırmalıyız. Bunun için gerekli kodlar:

$ git remote remove origin

Daha sonra yeni bağlanmak istediğimiz uzak repo ya bağlantı kurarız. Sanki ilk defa uzak repoya bağlanır gibi. Yukarıda kodları zaten görmüştük.

Arkadaşlar projelerde tek çalıştığımız gibi bir ekip ile de çalışıyoruz. Tek çalıştığımızda sadece kendimiz uzak depo ya gönderdiğimiz için comment oluşturmasak bile ne yaptığımızı hatırlayabiliriz. Ama yine de açıklamaları ayrıntılı yapmak her zaman bizim için önemlidir. Tek olsak bile aradan belirli bir zaman geçtiği zaman neler yaptığımızı hatırlamak zor olur. Bir ekip ile çalıştığımız zaman yaptığımız değişiklerde açıklamaları ayrıntılı bir şekilde yapmamız önemlidir. Diğer ekip arkadaşlarımızın anlaması açısından…

Başka bir yazımızda görüşmek üzere…

Leave a Reply